wtorek, 8 września 2015

„Zabójczy taniec”, akcja, sensacyjny…


W ostatnim czasie – i jak można przypuszczać w ramach włączania Romów w główny nurt życia społecznego a także w ramach upowszechniania pozytywnego wizerunku Romów w Polsce – coraz częściej przedstawiciele tej grupy angażują się w działania medialne. Mają one bardzo różny wymiar i charakter, jednak ich efekt w przestrzeni mediów jest łatwo dostrzegalny.

https://www.youtube.com/channel/UCkNK1Y569H2aWDvK1IITXEg

Świetnym przykładem takiej aktywności jest projekt “Romska Akademia Mediów”, który był realizowany przez rok – do końca lipca 2014 roku, kiedy to ukazał się ostatni (30.) film powstający w jego ramach.

http://romskaakademia.pl/o-projekcie.html

Nie jest to jednak jedyne działanie związane z mediami, jakie było i jest realizowane przy zaangażowaniu polskich Romów.
W latach 2012-2013 Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce (Pabianice) w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym ETHNOS (Łódź), realizowało projekt „Edukacja – lepsze jutro”, w ramach którego między innymi  zostały zrealizowane działania okołomedialne.

http://www.cdirp.pl/Projekty/edukacja_lepsze_jutro

Młodzi Romowie – po udziale w szkoleniach – przygotowywali audycje radiowe, które były emitowane w Radiu Łódź oraz zamieszczane jako podcasty na stronie internetowej projektu.
Szkoda tylko, że wkrótce po zakończeniu jego realizacji strona zniknęła.

Działalność Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce nie ograniczała się jednak nigdy do działań finansowanych z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Stowarzyszenie realizuje wiele praktycznych form wspierania Romów i z pewnością jest jednym z najsilniejszych polskich ośrodków pomocy Romom.
Między innymi już od 2005 roku realizuje „Ogólnopolski konkurs stypendialny dla uzdolnionych uczniów romskich”, finansowany z polskich środków rządowych.

http://www.cdirp.pl/Projekty/konkurs_stypendialny_2015

Finał tegorocznego konkursu odbył się na początku sierpnia w Bałuckim Ośrodku Kultury i Muzeum Miasta Łodzi.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1003206923031323.1073742057.951352451550104&type=3

Podczas finałów konkursu został nakręcony film „Zabójczy taniec”. Twórcą filmu jest Delfin Łakatosz, publikujący swoje produkcje na kanale YoutTube’a „Krzesiny Films”. Zamiast profesjonalnej kamery wykorzystuje takie narzędzia jak tablety i smartfony. Jego filmy są dobrze zrealizowane na poziomie warsztatowym, są także skoncentrowane na materii filmowej, a miejscami ironiczne podejście do świata nadaje im specyficzny "urok". Świetnym tego przykładem jest choćby scena wizyty u wróżki.
W „Zabójczym tańcu” zagrali Romowie biorący udział w konkursie stypendialnym. Także treść tego sensacyjnego filmu akcji jest związana z Romami.

https://www.youtube.com/watch?v=MeVaRMOysq4

Autor już w 2012 roku nakręcił inny film w podobnej sytuacji. Jak to sam określił: „Film dla zabicia nudy nagrany tabletem w Łodzi, podczas konkursu stypendialnego”. Był to „Gypsy Gang”. Także w nim wystąpili młodzi Romowie.

https://www.youtube.com/watch?v=Rpx-ZamKIhU

W ramach refleksji i podsumowania warto poczytać komentarze (część jest w języku romani) na stronie YouTube. „Zabójczy taniec” w ciągu miesiąca zanotował ponad 5.000 wejść i prawie 300 like’ów. Poza jednym odcinkiem „Romskiej Akademii Mediów”, żaden z pozostałych 29 nie osiągnął takiej oglądalności, a średnia ilość like’ów wśród 30 produkcji tego projektu nie przekraczała 4.
Biorąc dodatkowo pod uwagę, że jest  to kino amatorskie i to ściśle związane z mniejszością etniczną, wynik wydaje się być świetny.

Docierając do młodszych (i bardziej otwartych) odbiorców niż miało to miejsce w przypadku opisanych powyżej większych projektów, filmy Delfina Łakatosza w pewien sposób przeskoczyły uprzedzenia i pokazały, że wykorzystanie takiej akcyjno-sensacyjnej treści i smartfonowo-youtube’owej formy opracowania i dystrybucji ma sens.

Być może nawet większy niż kosztowne działania realizowane na większą skalę.
Nie być może. Na pewno.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz