środa, 8 kwietnia 2015

MDR 2015

Dziś Międzynarodowy Dzień Romów.

Jest on obchodzony w rocznicę I. Światowego Kongresu Romów w Orpington (pod Londynem), który miał miejsce w 1971 roku. Pierwotna nazwa Kongresu brzmiała Światowy Kongres Cyganów,  jednak przyjęcie podczas jego trwania zalecenia używania w językach narodowych etnonimu własnego Romowie (Roma, Rroma, Rromani) w miejsce nazw narzuconych przez nie-Cyganów, zmieniła wstecznie (i symbolicznie) nazwę tego spotkania. Przyczyną przyjęcia tej decyzji przez Kongres było utrwalone w dyskursie publicznym pejoratywne znaczenie tradycyjnych nazw. 
I w ten sposób poprawność polityczna zadziałała jak orwellowskie Ministerstwo Prawdy.

http://www.unionromani.org/notis/2012/noti2012-04-03.htm

http://www.opensocietyfoundations.org/voices/roma-political-life-europe-introduction

Dzień ten jest okazją do wyrażania poparcia nie tylko dla Romów, ale także dla samej koncepcji równości etnicznej (i jak się mają poczuć w takiej sytuacji przedstawiciele narodu tytularnego – uwzględniając wszystkie konsekwencje wynikające z zakresu tej nazwy?) i walki z dyskryminacją.

http://www.euractiv.com/sections/social-europe-jobs/addressing-anti-gypsyism-must-be-priority-international-roma-day-313578

Wiele organizacji w wielu miejscach organizuje obchody tego dnia. Mają one bardzo różny charakter.

Pełnomocniczka Rządu do spraw Równego Traktowania i Fundacja Integracji Społecznej Prom zaprezentują od jutra (otwarcie o 11:00) w Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wystawę „Romarising” Chada Evansa Wyatta. W czerwcu natomiast odbędzie się konferencja poświęcona sytuacji kobiet romskich w Polsce.

http://www.rownetraktowanie.gov.pl/aktualnosci/8-kwietnia-miedzynarodowy-dzien-romow-2

Wiele mediów – w tym lokalnych – poświęca temu dniu przynajmniej krótką informację.

http://ro.com.pl/8-kwietnia-to-miedzynarodowy-dzien-romow/01199798

Są nawet gotowe scenariusze lekcji dla dzieci dotyczące Romów i związane z tą międzynarodową rocznicą.

http://www.ceo.org.pl/pl/szkolazklasa2zero/library/miedzynarodowy-dzien-romow

Warto przy tej okazji posłuchać (i zobaczyć) wczorajszego wywiadu z Adamem Bartoszem z Muzeum Okręgowego w Tarnowie – cyganologa reprezentującego chyba najbardziej realistyczne podejście do tej grupy etnicznej, oparte na wiedzy praktycznej i naukowej.

http://tarnowska.tv/aktualnosci/czytaj/5287,miedzynarodowy-dzien-romow.html

Zresztą w Tarnowie (dzięki Muzeum) będą dziś większe (niż mniejsze) obchody tego dnia. Zatem najpierw hymn romski w wykonaniu romskich dzieci, potem promocja nowych wydawnictw o tematyce romskiej

http://imav.tv/news/miedzynarodowy-dzien-romow-w-tarnowie

A na koniec oczywiście muzyka cygańska w wykonaniu tarnowskiego zespołu Kałe Perły.

https://www.facebook.com/video.php?v=832963533411183&fref=nf

Do Międzynarodowego Dnia Romów i sytuacji Romów w Polsce i Europie odniosła się także dr Talewicz-Kwiatkowska w dzisiejszym bardzo porannym wywiadzie dla TOK FM.

http://audycje.tokfm.pl/odcinek/24694

Jednocześnie jednak w tym dniu warto popatrzeć także na drugą stronę. Tę mniej jasną.
Przykładowe jeden z lokalnych tytułów prasowych opublikował dziś rzetelną informację o Międzynarodowym Dniu Romów, a ilustracją tego stały się demotywatory.

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/miedzynarodowy-dzien-romow-co-o-cyganach-sadza-internauci,3341017,artgal,t,id,tm.html

Demotywatory bywają trafne i często wynikają w takim samym stopniu z wnikliwej obserwacji rzeczywistości, co niewiedzy. Są też z pewnością bezlitosne.

Bezlitosna wobec Romów okazała się także gazeta. To tak, jak gdyby w dzień upamiętnienia zagłady Holokaustu, historyczny tekst uzupełnić dowcipami o Żydach w obozach koncentracyjnych.

Bardzo zabawne. Szczególnie dzisiaj. No nie. Nie tylko dzisiaj nie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz