czwartek, 8 stycznia 2015

„Cygańska Wyspa”


Internet do dobre źródło informacji (czasem mało wiarygodnych) i niejednokrotnie świetne miejsce na zdobycie wiedzy (najczęściej fragmentarycznej).
Wpisując w najbardziej znanych wyszukiwarkach hasło „Romowie” lub „Cyganie” można znaleźć i filmy i zdjęcia i artykuły prasowe, demotywatory, cygańską muzykę a czasem i treści poważniejsze – strony romskich organizacji pozarządowych, projektów lub blogi.
Niełatwo – co oznacza po prostu, że pozycjonowanie było na tyle słabe, że nie umożliwiło trafienia na pierwszą stronę wyników wyszukiwania – jest znaleźć w ten sposób „Cygańską Wyspę”.

Wejście na stronę wita odbiorcę świetną grafiką autorstwa Romana Tryhubczaka, która ponadto pozostając w wieloplanowym ruchu sprawia wrażenie przestrzeni 3D. Przedstawia przy tym prawdziwe romskie postacie związane z Kowarami.


http://www.cyganskawyspa.pl 

Jest to zarazem dynamiczne menu tematyczne, odsyłające nas do „typowej” aktywności romskiej. To dość szczególne zestawienie – poza rodziną, taborem, muzyką i innymi tematami niewątpliwie kojarzonymi z Romami, pojawia się tam także choćby macierzyństwo i galanteria.
Ważne miejsce zajmuje także talia kart – odsyłająca do opisu ich symboliki, prawdopodobnie wykorzystywanej we wróżbach.
Takie zestawienie elementów to co prawda niezaskakujące, ale szczególne spojrzenie na kształt kultury romskiej. Być może jednak pokazuje jej lokalnie najprawdziwszy obraz.

I to co najważniejsze na tej stronie – aktualności zorganizowane w formie bloga. W każdym miesiącu kilka wpisów. Tematy związane z realizacją projektu „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi”, informacje z Polski i świata, relacje z festiwali i uroczystości, linki do filmów, do galerii. Wszystko związane z Romami i ich życiem.
Całość zachwyca. Jest żywa, głęboka, pełna, dynamiczna, treściwa, sensowna… Się nie można nachwalić jaka ta „Wyspa” jest świetna.
To chyba najlepsza strona/blog związany z Romami na jaki można trafić w internecie (nie tylko w języku polskim).

I w końcu to co okazuje się najczęściej problemem.
Najstarsze wpisy na tej stronie  (właściwie blogu) są ze stycznia 2010 roku, najnowsze – niestety kończą się (jeden mały wpis) na grudniu 2013.
I czego zabrakło? Zniknęli kowarscy Romowie?
No nie. Zabrakło tego jednego elementu, który sprawił że „Wyspa” powstała.
Projekty „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi” i „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi II” realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki trwały z dwumiesięczną  przerwą od 1.10.2009 do 30.11.2013. W miesiącu pomiędzy projektami wpisy na stronie nie były uzupełniane.
Szkoda, że tak dobre rzeczy kończą się gdy kończy się finansowanie. Szkoda, ze finansowanie się kończy.

Pozostało zatem bardzo ciekawe i bogate archiwum czegoś co było. Szkoda że było, a nie że jest.
Na koniec jedno tylko pytanie: kto tej „Cygańskiej Wyspie” pozwolił zatonąć?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz